fbpx

Svar på kundundersökning – Bromölla 2021

Hej! 

Precis innan jul 2021 skickade vi ut en kundenkät till våra medlemmar på TryggaFitness. Totalt fick vi svar från 99 stycken och vi vill här också dela med oss av svaren så att ni alla kan ta del av vad som händer på TryggaFitness och vad som är på G. 

Diagram över formulärsvar. Namn på fråga: Jag är. Antal svar: 99 svar.
Diagram över formulärsvar. Namn på fråga: Mitt träningsbeteende (Om du bara får välja ett). Antal svar: 99 svar.
Diagram över formulärsvar. Namn på fråga: Om du tittar på ditt eget träningsbeteende just nu och en månad tillbaka:. Antal svar: 99 svar.
Diagram över formulärsvar. Namn på fråga: Detta tror jag hade kunnat göra att mitt träningsbeteende hade ökat/minskat:. Antal svar: 99 svar.
Diagram över formulärsvar. Namn på fråga: Jag tränar oftast:. Antal svar: 99 svar.
Diagram över formulärsvar. Namn på fråga: Jag har varit medlem. Antal svar: 99 svar.
Diagram över formulärsvar. Namn på fråga: Hur hittade du till oss?. Antal svar: 99 svar.
Diagram över formulärsvar. Namn på fråga: Var du nöjd med introduktionen du fick av gymmets lokaler och utbud?. Antal svar: 99 svar.
Diagram över formulärsvar. Namn på fråga: Är du nöjd med våra informationskanaler?. Antal svar: 99 svar.
Diagram över formulärsvar. Namn på fråga: Jag upplever att jag får bra service på TryggaFitness. Antal svar: 99 svar.
Diagram över formulärsvar. Namn på fråga: Jag känner mig sedd på TryggaFitness. Antal svar: 99 svar.
Diagram över formulärsvar. Namn på fråga: Jag upplever att TryggaFitness är fritt från fördomar och prestationskrav på mig som medlem. Antal svar: 99 svar.
Diagram över formulärsvar. Namn på fråga: Jag upplever att alla medlemmar är lika mycket värda på TryggaFitness. Antal svar: 99 svar.
Diagram över formulärsvar. Namn på fråga: Jag är nöjd med utrustningen i gymmet (Maskinpark, cardio och fria vikter). Antal svar: 99 svar.

Finns det något du ser att vi kan utveckla i maskinparken? 

  • Fler löpband för att minska köerna till passen.
    Vi håller med. Oj, så kul det hade varit! Självklart överväger vi alla investeringar noggrannt och ett löpband är det dyraste vi har i lokalerna. Ett band ligger på en kvarts miljon kronor och därav får vi tills investering är möjlig istället försöka möta upp med fler pass.

  • Fler tjocka mattor
    Yes! Det har vi precis investerat i.
  • Fler minibands
    Nya lås till BP-stängerna
    Nya grepp till Cablepark
    Tack! Det lägger vi till direkt.

  • Hack Squat-maskin
    Vi håller med. Detta är något som efterfrågats länge och står på önskelistan!

  • Golv under bänkpressarna
    Åtgärdat i december!
Diagram över formulärsvar. Namn på fråga: Jag är nöjd med omklädningsrummen. Antal svar: 99 svar.

Finns det något du ser att vi kan utveckla i omklädningsrummen?

  • Måla i samma färger som i gymmet för mer enhetligt. Men fina, fräscha de finns allt som behövs i ett omklädningsrum.
    Jättebra idé! Efter förra årets NKI fräschade vi upp omklädningsrummen med lite tyg, fåtöljer och tavlor. Vi har också fräschat upp samtliga WC i 2021. Men lite målning i omklädningsrummen hade också varit på sin plats!

  • Våg
    Visste du att det är ett medvetet val att vi inte har vågar på våra gym? Detta för att inte bidra till onödig vikthets eller press. Något som är uppskattat av väldigt många. Vill man väga sig kan man självklart göra det hemma. 🙂

  • Städningen har varit dålig, men blivit bättre på sistone.
    Tack för din återkoppling. Vi är medvetna om att just omklädningsrummen blev något eftersatta i somras, men vi har satt upp en åtgärdsplan för att aldrig hamna där igen och verkligen förbättra och behålla standarden i dusch och omklädningsrum.
Diagram över formulärsvar. Namn på fråga: Har du nångång köpt PT-timmar eller passcoaching från oss?. Antal svar: 99 svar.

En ökning med 5% från förra året, vilket vi är jätteglada över!

Majoriteten svarar fortfarande att de inte har ett behov av personlig träning. Vi lovar att fortsätta belysa fördelarna och vikten av kunskap man kan få med hjälp av en PT.

Diagram över formulärsvar. Namn på fråga: Skulle du kunna tänka dig att vara med i en PT Small Group?. Antal svar: 99 svar.
Diagram över formulärsvar. Namn på fråga: Vilken typ av event hade du kunnat tänka dig att betala 249 kr för?. Antal svar: 77 svar.
Diagram över formulärsvar. Namn på fråga: Jag är nöjd med utbudet i gruppträningen. Antal svar: 72 svar.
Diagram över formulärsvar. Namn på fråga: Jag är nöjd med uppläggen på klasserna. Antal svar: 71 svar.

Finns det något du ser att vi skulle kunna utveckla i vår gruppträning?

  • BodyBalance eller Yoga (Många svar här)
    Jaaa! Vi är så glada att äntligen kunna berätta att BodyBalance kommer tillbaka till VT 22! 😀
  • Gillade när passen var utomhus.
    Vad härligt! Vi också! Nu är det inte länge kvar tills vi flyttar ut igen:D
  • Jag älskar att ni har gruppträning mer än enbart kvällar det passar mig perfekt att bara få ta lite ledigt mitt på dagen och gå och träna.
    Så härligt att höra!
  • Fler danspass
    Vi håller med! Vi utökar redan nu till VT!
  • Erat on demand är också något jag älskar, då det ibland nt finns gruppträning just när jag vill träna. Därför hade uppskattat om ni lägger till bodycombat och någon träningsdans på ert demand utbud.
    Vi är så glada att många använder On Demand och det står på agendan att uppdatera detta nu under våren med nya klasser!
Diagram över formulärsvar. Namn på fråga: Jag är nöjd med instruktörerna på TryggaFitness. Antal svar: 76 svar.
Diagram över formulärsvar. Namn på fråga: En t-shirt ligger idag på 249 och ett par tights för 399. Anser du att priset för vår nya merch är rimlig?. Antal svar: 93 svar.
Diagram över formulärsvar. Namn på fråga: Jag är överlag nöjd med utbudet i shopen. Antal svar: 99 svar.

Detta uppskattar jag mest på TryggaFitness:

  1. Personalen
  2. Öppettiderna
  3. Maskinparken
Diagram över formulärsvar. Namn på fråga: Mitt helhetsbetyg för Tryggafitness blir:. Antal svar: 99 svar.
Wow! Hela 86,9 % ger TryggaFitness en 4:a eller 5:a i betyg!
Diagram över formulärsvar. Namn på fråga: Jag kommer att förlänga mitt nuvarande medlemskap när det löper ut. Antal svar: 99 svar.

Finns det något annat du önskar framföra till oss?

  • En kaffemaskin även till Bromölla som man har i Kristianstad.
    Vi skulle kunna ta in en kaffemaskin, men behöver då också ta betalt 15 kr för kaffet som man gör i Kristianstad. Vi överväger att de flesta som uppskattar kaffet hos oss idag inte vill betala och därav håller vi kvar med att kunna bjuda på en kanna då och då 🙂
  • Att ha öppet 24/7
    Vi har noggrant avvägt våra öppettider och funnit att 05-23 passar de allra allra flesta och är generöst. Tyvärr riskerar man ickevälkomna gäster med nattöppet och där avväger vi att risken kontra fördelarna är för stor.
  • Kämpa vidare, ni gör det riktigt bra.
  • Fantastiskt personal och gym! Jag känner mig otroligt välkommen som medlem. Känner lycka efter varje pass eller gympass.
  • Bästa gymmet och personalen.
    Tusen tack! <3

Tack till dig som tog dig tid att besvara vår enkät. Det ger oss verktyg och fingervisningar i vad som efterfrågas av er kunder.

Nu jobbar vi vidare mot ett fantastiskt 2022!